من و تیندر و گزینش!

ر یک جمع زنانه ای نشسته بودیم و از هر دری صحبت میکردیم که صحبت تیندر شد. تیندر را اولین بار من به چند تا از دوستان ایرانی و خارجی معرفی کردم و البته به خودم یکی از دوستان غیر ایرانی معرفی کرده بود.  آن زمان انگار خیلی ساکنین شهر ما خبر نداشتن ا وجودش و زیاد شلوغ نبود. 
احتمالا شما هم میشناسید ولی برای آنها که نمیشناسند باید بگم تیندر یک اپلیکیشن دوست یابی است که به دلیل مجانی بودن و آسان بودنش و خاصیت انتخاب فاصله محبوب شده. با اینکه خود کمپانیش بارها اعلام کرده هدف اپلیکیشن آنلاین دیتینگ واقعی است اما در بسیاری کشورها بخصوص از سوی مردان جهت یافتن یک نفر برای یک شب استفاده میشود. ولی خیلی ها هم دقیقا به عنوان راهی برای یافتن شریک زندگی استفاده میکنند. 
از مقالات و آمارهای حیرت انگیز مرتبط با تیندر و فیلمهای کوتاه "باز فید" بگذریم، تیندر اسباب بازی خوبی است. اعتیاد آور هم هست. چون میندازدت وسط یک جعبه شکلات و هیجان انتخاب میدهد اما خب معلوم نیست کسی که انتخاب میکنی تو را انتخاب کند! 
در جمع وقتی افراد تعداد مَچ شده هاشون را رو کردند جا خوردم. من البته مدتها بود بازی نکرده بودم، ولی هیچوقت هم آنقدر مَچ نداشتم! بعد گفتم خب بیایید الان بازی کنیم ببینیم کسی مچ میشه با من یا نه؟ بعد از تفاوت عکس گفتم که اتفاقا عکسی که قبلا داشتم و بسیار محجوبانه هم بود بیشتر مچ گرفته بودم تا عکسی که با لباس تابستونی هست و کمی اغوا کننده! و داشتم تفسیر میکردم که بله خیلی جالبه که اگر ایرانی ها بودند برای این عکس مچ میشدند اما این سوئدی ها هیچیشون شبیه آدمیزاد نیست و عکس محجوب مورد پسند تره! اما در حین بازی اطرافیان گفتن :خوب معلومه کسی مچ نمیشه باهات بس که تو همه رو رد میکنی و دقیقا کسانی رو رد میکنی که از عکسشون مشخصه دنبال رابطه هستند و کسانی رو لایک میزنی که امکانش کمتره!
 بعد موبایلم را از دستم گرفتن و تا من برم دستشویی و برگردم دیدم 4 تا مچ برایم پیدا کردند. شب که آمدم خانه شوکه شدم! مثلا یکی که مچ شده بود اصلا علاقه مندی هایش مورد علاقه من نبود و قیافش خیلی خارج از انتظارات من بود. یا یکی دیگرساکن استکهلم. مثلا من خودم وقتی میبینم یکی تو عکسهاش موج سواری دارد کلا همه چیزش هم خوب باشد رد میکنم، دلیل هم اینه که این ادم اهل ماجراجویی است و من شنا هم بلد نیستم برفرض اگر دیت کنم و خوشمون بیاد من در علاقه مندی هاش نمیتوانم شرکت کنم. اما خانمها اعتقاد داشتند این یک بازیه و تو حتی بعد از مچ ممکنه هیچ تماسی هم نگیری و یا حالا ببین چی میشه بعد به تفاوتها فکر کن! 
اما من نمیتونم! شاید اونها درست میگن شاید باید همینطوری هی دست انداخت و انتخاب کرد هرچه شد شد! اما من هرجور فکر میکنم میبینم باید دقیق انتخاب کرد. حتی برای فان! خداییش مگه من بیکارم ملت را سرکار بگذارم وقتی میدونم من اخر هفته ها کار میکنم و نصف دیت ها در آخر هفته است ؟ در شهر خودم میتونم برسم ولی نه 60 کیلومتر آنورتر که هر 40 دقیقه یک قطار میرود! بعد فکر کنید مچ بشید و سر صحبت باز کنید و قرار شود همدیگر را ببینیم و بعد من هی بگم "نمیتونم"! یا مثلا کسی که قیافش واقعا برام قابل تحمل نیست. نمیدونم شاید من خیلی منطقی برخورد میکنم یا خیلی گزینشی. شاید هم باید به همه چی جهت فان نگاه کرد! چون همون خانمهای جمع هم هرگز دیت تیندری نرفتند و جواب خیلی از مچ ها را هم ندادند. فقط بازی میکنند و بعد از مچ شدن بیخیال میشوند.
پی نوشت: راستی الان برخلاف اوایل تیندر شلوغ شده، و در هر جمعی باشی، زنانه ، مردانه، ایرانی، خارجی صحبتش میشود. 
/ 9 نظر / 68 بازدید
سیاوش رضازاده

خانم رها با سلام و احترام ، البته من برای اوّلین بار با پدیده ای به نام « تیندر » آن هم از طریق وبلاگ : « تبعیدی خود خواسته » آشنا شدم .

اورانوس

منم نشنیده بودم... مرسی از اینکه اطلاعات جدید میدی منم گاهی فک میکنم در سی و یک سالگی چرا تنهام؟ دلیلش هم سخت گیری بیشتر یا بهتره بگم واقع بینی هست...متلا مواردی که الان نمیتونم کنار بیام توی بیست سالگی به نظرم موضوعات مهمی نبودن... به هرحال من امیدوارم به زودی با یه نفر آشنا بشی که دقیقا با تو مچ باشه و لایق خوبی های تو باشه :)

مهدی

سلام . وقت بخیر " یک نفر برای یک شب " ، من این موضوع را که نوعی فاجعه روانشناسی و علمی و انسانی است در بحث " انسان شناسی " ، نمی توانم با تمام پیشرفت های دیگر در غرب جمع کنم . چطور ممکن است انسانها برای هم اینقدر کم ، ارزش قائل باشند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mariam

سلام خانون رها من تصمیم دارم برای PhD بیام سوئد. همین طور که توی سایتای مختلف در مورد سوئد جست و جو میکردم با وبلاگ شما آشنا شدم و امروز تمام پست های قبلی تون رو خوندم. واقعا مطالب جالبی نوشته بودین که به اطلاعات من در مورد مردم و فرهنگ سوئد اضافه کرد. توی یکی از پستاتون آدرس اینستاگرامتون بود و گفته بودید میشه ادتون کرد ولی قبلش باید بهتون گفت.. من الان شما رو follow کردم. ممنون میشم اگه قبول کنید. Mariamgh.1992

mariam

ممنون که من رو follow کردید یه سوال دارم ،به نظر شما با توجه به اینکه من قصد موندن و کار کردن بعد اتمام تحصیل رو دارم بهتره اینجا زبان انگلیسی بخونم یا سوئدی؟

mariam

فکر کنم اشتباه متوجه شدید.من الان ایرانم و دانشجوی ارشد برق. برای سال آینده میخوام اپلای کنم... زبان انگلیسی رو تا حدودی بلدم... فقط نمیدونم توی این یک سال باقی مونده انگلیسیم رو کامل کنم یا سوئدی یاد بگیرم..رشته مورد نظر من دکترای برق توی دانشگاه kth استکهلمه

phil

نشنیده بودم..حس بدی به خودم پیدا می کنم بخوام احیانا از این اپا استفاده کنم،مگه واس فان.وگرنه اینا که خیلی جدی رو این اپا حساب باز می کنن بسیار لوزرند.

راضیه

من نمیدانم برای فان است یا یک شب ، اما باهات موافقم انتخاب دقیق