تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

تا سال 2010 تحصیل در سوئد برای دانشجویان غیر ارپایی رایگان بود اما از سال 2010 هزینه سرسام آوری بابت هر کورس و رشته تحصیلی باید پرداخت شود برای همین اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارید و تابعه کشور غیر اروپایی هستید دور سوئد را خط بکشید.

اما وضعیت تحصیل در مقطع دکترا متفاوت هست. دکترا شغل محسوب میشود هرچند که ویزایش دانشجویی است و هر ساله باید تمدید شود. از معایب ویزای داشجویی این است که سالهای اقامت به حساب نمیایند. اما از جولای 2014 قانونی آمده که اگر فردی از 5 سال اقامت در سوئد چهار سال ویزای دنشجوییش در سطح تحقیقات بوده باشد _ که شامل بیشتر رشته های دکترا میشود- میتواند در خواست اقامت دائم بدهد( این قانون به درد کسانی میخورد که از مقطع فوق لیسانس اینجا بوده اند که مدت اقامتشان با دوران دکترا بیش از 5 سال میشود، برای کسانی که مستقیما برای دکترا میایند حتما باید بعد از دوره چهار ساله یک کار یا موقعیت پست دکترا یا تحقیقات پیدا کنند که شامل این قانون بشوند). به هر حال از آنجایی که دکترا شغل هست، شما از اول پذیش دکترا رو که گرفتید حقوق ماهانه هم دارید. برای این حقوق هم نیاز نیست شما به دنبال فاوند باشید. شما فقط به دنیال پوزیشن دکترا باید باشید که به راحتی میتوانید در سایتهای کاریابی سوئد، سایتهای بین المللی که پوزیشن های دکترا را اعلام میکنند و سایت خود دانشگاه پیدا کنید وبرای پوزیشن اقدام کنید. معمولا از شما فقط یک رزومه میخواهند و مدرک مقاطع قبلی. داشتن مقاله امتیاز میتواند باشد ولی اهمیت چندانی ندارد. بهترین کار این است که نشان بدهید چقدر مشتاق هستید، چقدر برای کار گروهی آمادگی دارید و چقدر میتوانید بر شرایط مسلط باشید و به قولی از پس کارها برمیایبد. چیزی که در سوئد برای کار مهم هست خود شما و شخصیت شماست نه دانش و معلومات. – مثلا از قسمتهای مهم رزومه این است که بنویسید در اوقات فراغت چه کار میکنید، اگر بنویسید رفص، ورزش، سفر، بسیار تاثیر دارد-.
حقوق دکترا نسبتا حقوق پایه خوبی هست و جدیدا بالاتر هم رفته اما بسته به رشته و دانشگاه تفاوت دارد. معمولا از19تا 20 هزار کرون قبل از مالیات در سال اول شروع شده و تا پایان 23-24 هزار کرون میرسد. به دلیل اینکه به هر حال دکترا یک مفطع دانشجویی  است،  شما همان روز اول درخواست کارت دانشجویی میکنید و میتوانید از تخفیفهای دانشجویی بهره مند شوید. اما در سوئد تخفیف دانشجویی به شکلی که در دیگر کشورهای اروپایی هست وجود ندارد. بهترین حالت حدود 30 درصد تخفیف در کارتهای ماهانه اتوبوس هست و چند کرونی بلیط ارزانتر قطار! در باقی موارد 10-15 درصد تخفیف در برخی فروشگاهها شامل حال دانشجویان میشود.

اگر متاهل هستید همسرتان از این شانس برخوردار است که به صورت روزانه در کلاسهای سوئدی رایگان برای مهاحرین استفاده کند که فرصت خیلی خوبی برای آموزش سریع زبان هست. همینطور همسرتان میتواند از پرداخت هزینه دانشگاه معاف شود و در دانشگاه کورس های مختلف بردارد یا برای رشته های فوق لیسانس اقدام کند. از جولای 2014 همسر دانشجویان دکترا اجازه کار دارند و این برای کسانی که علاقه ای به ادامه تحصیل ندارند موقعیت خوبی است که در زمان دانشجویی همسر، زبان را به خوبی یاد گرفته و وارد بازار کار سوئدی شده و موقعیت اقامت در سوئد را بهتر کنند.

تمام قوانین کار شامل حال دانشجویان دکترا می شود من جمله مرخصی های سالانه که متناسب با سن بین 28 تا 35 روزکاری در سال هست. ( بغیر از تعطیلات رسمی)  همینطور مرخصی های استعلاجی( از مزایای خوب سوئد) و مرخصی زایمان- برای پدر و مادر هر دو-

یک حقوق دکترا به تنهایی برای زندگی دو نفره خیلی مرفه کفایت نمیکند مگر حسابی صرفه جو باشید و مثلا یک خانه دو اتاق خوابه را بک نفر دیگر شریک بشید. اما اگر هر دو نفر کار کنید زندگی مرفهی خواهید داشت. برای یک نفر که حقوق دکترا عالی است و زندگی بسیار خوبی رو میشه باهاش داشت. اکثر دوستان من در دوران دکترا بعد از دوسال موفق به دریافت وام شدند و همگی صاحب یک آپارتمان شیک و خوب هستند. اگر وام خانه یا ماشین داشته باشید مالیات کمتری شامل حال شما میشه و یا پول بیشتری بعد از اظهار نامه مالیاتی به شما برمیگردد. اما باید بسیار دقت کنید که زمان قرارداد کارتون با سال مالیاتی یکی باشه وگرنه ممکنه مابه اتفاوتش رو در اخر بپردازید که ارگر از این قضیه مطلع نباشید در روزی که نامه اداره مالیات میاید که شما را دعوت به پرداخت مبلغی اضافه میکند شوک آور خواهد بود.

هزینه های زندگی دانشجویی برای یک نفر حدود 6000 تا 8000 کرون است- بسته به شخص و نیازهایش- اما برای دو نفر فکر کنم بین 10-12 هزار کرون کف هزینه ها خواهد بود. دوستان بسیاری اینجا متاهل هستند و دارند با همان یک حقوق زندگی میگذرانند ولی بعضی مواقع ناچارند از ایران پول بیاورند. و البته همه اینها کماکان بسته به نوع خرج کردن دارد چون هستند کسانی که نه تنها با حقوق دکترا خرج دو نفر را میدهند که یک چیزی هم ذخیره میکنند.

سیستم کشورهای اروپایی با آمریکا خیلی فرق دارد. در سوئد شما اگر بخواهید دائم کار کنید جلوه خوبی ندارد و امکان اینکه بعد از دکترا از شما دعوت به کار نشود هست چون شما بلد نیستید از زندگی استفاده ببرید و خودتان را وقف کار کرده اید. در حالیکه در آمریکا و کانادا هرچقدر بیشتر کار کنید پیش استاد عزیز تر هستید و امکان گرفتن پوزیشن بعدی بیشتر( اما نه صد در صد کلا وضعیت بعد از دکترا بسیار خراب هست هم در سوئد هم در باقی کشورها).

اگر قصد تحصیل در مقطع دکترا دارید اول ببینید سبک زندگی شما به سبک آمریکایی نزدیک است یا اروپایی. در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا زندگی کمی تجملی تر هست. خانه و ماشین و کار و کار و البته شهرهای بزرگ، زندگی پرجنب و جوش تر و وقت کمتر برای استفاده از امکانات. اما در اروپا شهرها کوچیک، خانه ها قدیمی ( معمولا مشارکتی)، وسیله حمل و نقل عموما دوچرخه و یا حمل و نقل عمومی است، خیلی از زرق و برق خبری نیست و البته زندگی همش کار نیست اما شاید فرصتهای هیجان انگیز تفریحی هم به اندازه کانادا و آمریکا و استرالیا نباشد. مسئله زبان هم خیلی مهم هست مسلما کشور انگلیسی زبان از هر نظر راحت تر از کشور های اروپایی غیر انگلیسی زبان هستند و ارتباط برقرار کردن با مردمان کشورهای مولتی کالچرال مثل آمریکا، کانادا و استرالیا خیلی بیشتر از مردمان کشورهای اروپایی هست هرچند که آنها هم مولتی کالچرال محسوب میشوند.  

/ 14 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرژين

چقدر اطلاعاتت عالى بود.دلم خواست پاشم بيام سوئد چون هر حى فكر مى كنم سبك زندگيم به اروپايى ها نزديكتره ولى در ايران هستم و مثال امريكايى ها زندگو مى كنم[نیشخند]

زهرا

شرایط خاصی داره تحصیل دکتری؟ یا فقط درخواست دادن کفایت میکنه؟

علي

در مورد سرمايه گذاري در سوئد هم ميشه بنويسي. البته هر موقع وقت كردين.

مهدی

سلام . وقت بخیر ممنونم از این اطلاعات خوبی که اینجا گذاشته اید . نگاه شما به این مسائل از دریچه دید اکثر ایرانیان است و این خیلی خوب است . شاید چنین اطلاعاتی در سایت های سوئدی هم باشد ، ولی آنها نمی دانند که درد ما ایرانیان چیست ؟؟ً!!! در هر حال ممنون

نهالم

رها جان مرسی از اطلاعات مفیدی که به ما میدی. من واقعا علاقه زیادی به تحصیل در سوئد دارم.

درخت ابدی

این‌که حساب‌شده‌س جالبه. اما دیگه از ما گذشته.

سیاوش رضازاده

خانم رها با سلام و احترام ، بهره بردم ، پویا و مانا باشید .

اورانوس

خیلی خیلی ممنون از اطلاعات مفیدت. من هم واسه دکترا دارم اقدام میکنم ..به نظرم سبک زندگی اروپایی برای من بهتره

mamra

پست بسیااار خوب و مفیدی بود. ممنونم از همه ی اطلاعاتی که دادی. :)

وبلاگتو دوس دارم